✨ UWAGA !!! Szukasz książki DAWCA MARZEŃ, klikaj TU!

Szansa na sukces - Jak "nalać paliwa do pełna" w baku Twojego Dziecka?

Począwszy od dnia, kiedy dowiadujesz się, że zostaniesz rodzicem, zaczynają pojawiać się setki pytań w Twojej głowie: Co zrobić żeby dziecko przespało całą noc? Czy to OK, że moje dziecko śpi w naszym łóżku? Kiedy i jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? Czy obydwoje rodziców powinno pracować poza domem? Czy dziecko będzie dobrze wychowane jeżeli pozwolę mu skakać po sofie? Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem tableta lub telewizora? Czy moje dziecko może zostać zarówno sportowcem, jak i muzykiem? Która szkoła jest najlepsza?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na te pytania ponieważ odpowiedzi zależą od Ciebie, Twojego dziecka i Twojej rodziny. Jednakże patrząc na te pytania z perspektywy może się okazać, że nie są to rzeczy, aż tak istotne pod kątem przyszłego powodzenia Twojego dziecka w życiu i odniesienia sukcesu. Przez sukces nie mam na myśli dóbr materialnych, ani statusu społecznego. Przez sukces rozumiem szczęście, spełnienie i dobrze przeżyte życie - życie w zgodzie ze swoimi potrzebami i pragnieniami serca, a przede wszystkim życie w którym Twoje dziecko ma możliwość używania swoich talentów w środowisku, które je docenia, podtrzymuje i motywuje oraz z ludźmi, którzy troszczą się o siebie nawzajem. To jest sukces. Na szczęście, jako rodzice mamy bezpośredni wpływ na właśnie te elementy sukcesu.

Jako rodzice często doświadczamy presji emocjonalnej, aby wychować swoje dziecko jak najlepiej. Artykuły i książki na temat skutków niewłaściwego rodzicielstwa i konsekwencji z tym związanych, nie dodają nam wiary w siebie, a raczej wprowadzają niepokój i strach. Codzienna praca rodzica jest pełna wzlotów i upadków, radości, frustracji i starań, bez żadnych narzędzi pozwalających na bieżąco sprawdzić jak nam idzie. Rodzicielstwo to niezwykle odpowiedzialne zadanie, a jednak nie mamy do niego żadnego przygotowania czy wykształcenia. Pomimo tego, że nie mamy formalnego przygotowania do rodzicielstwa, możemy przyglądać się tym, którzy odnoszą sukces i badać ich dzieciństwo, przekonania i podejście do życia ich rodziców. 

Wielu naukowców zajmowało się tym tematem począwszy od badań Victora i Mildred George Goertzel zawartych w książce Cradles of Eminence (tłum. Kolebki Znakomitości), poprzez Developing Talent in Young People (tłum. Rozwijanie Talentów w Młodych Ludziach) Benjamina Blooma, aż po Becoming Adult (tłum. Stać się dorosłym) Mihaly Csikszentmihalyi i Barbary Sneider, wskazują na pewną część wspólną: Traktuj dzieci jak odrębne jednostki. Szanuj ich naturalne predyspozycje, zainteresowania i talenty.

"Nalej paliwa do pełna" - historia Jasona Wu

Kiedy Jason Wu dorastał w Taiwanie, jego rodzice nie wiedzieli czym ich syn będzie zajmował się w przyszłości, ale jedno jest pewne, poświęcili uwagę naturalnym zainteresowaniom i pasji Jasona. Dzisiaj Jason Wu jest światowej sławy projektantem mody, w tym m.in. kreacji Michelle Obamy i nie tylko. Co wydarzyło się w jego dzieciństwie, że poszedł w kierunku designu, mody i tworzenia przepięknych kreacji? Jason Wu twierdzi, że to zasługa jego rodziców.

Kiedy Wu był małym chłopcem, nauczyciel powiedział jego matce, że Jason powinien przestać już się tyle bawić i że już czas skoncentrować się na nauce. Na szczęście, jego matka miała świadomość tego jak ważne jest odkrycie indywidualnego talentu dziecka i pozwolenie mu świecić. Jego matka wiedziała, że to, co większość osób robi nie pomoże jej synowi. Wiedziała, że aby być szczęśliwym i spełnionym trzeba iść za swoją pasją - nieważne jak niedorzeczna może się wydawać innym. 

W czasie gdy jego brat grał w gry video i bawił się robotami, Jason bawił się lalkami. Jego rodzice nie oceniali tego ani mu tego nie zabraniali, wręcz przeciwnie oni mu je kupowali. Kiedy miał 9 lat prosił swoich rodziców, żeby mu kupili maszynę do szycia. Dostał maszynę na gwiazdkę i od tamtej pory szył nieustannie kreacje dla swoich lalek. Jego mama woziła go do sklepów z sukniami ślubnymi, aby mógł szkicować suknie z wystaw sklepowych. 

"Posiadanie rodziców, którzy mnie rozumieli było błogosławieństwem - mówi Wu - Gdyby było inaczej zapewne stałbym się bardzo niezrozumianym dzieckiem."

Obecnie Jason Wu jest jednym z najbardziej znanych artystów i projektantów mody na świecie. Studiował projektowanie mody w Parsons School of Design i trenował pod kierunkiem Narciso Rodrigueza. Najbardziej znany jest z projektowania sukien Michelle Obamy, w tym noszonych podczas pierwszej i drugiej inauguracji na prezydenta Baracka Obamy.

"Nalać paliwa do pełna" baku swojego dziecka może każdy rodzic - zauważać naturalne zainteresowania, dać czas dziecku na ich eksplorowanie oraz uczenie się nowych umiejętności w obszarze swoich upodobań, pomagać rozwijać naturalne predyspozycje i talenty. Być może Twoje dziecko uwielbia dinozaury, albo liczby, albo jeszcze coś innego np. rysowanie. Podążanie za zainteresowaniami daje czas i przestrzeń na zdobycie umiejętności w danej dziedzinie i pomaga w określeniu tego, co się chce najbardziej robić - odnalezienia swojej niszy. 

Jesteśmy efektywniejsi jeżeli pracujemy na swoich talentach i mocnyc stronach. Robienie tego w czym jesteśmy najlepsi również nasz uszczęśliwia. 

"Nalej paliwa do pełna" w baku swojego dziacka - Odkryj talenty swojego dziecka teraz. 

Masz pytania, jesteśmy dla ciebie: [email protected] albo +48 576 300 320. 

 Źródło: Mary Reckmeyer and Jennifer Robison, Strengths-Based Parenting: Developing Your Children's Innate Talents.

Odkryj talenty swojego dziecka! (10 - 14 lat)

Odkryj talenty swojego dziecka! (10 - 14 lat) to wyjątkowy pakiet w ramach którego otrzymujesz:

  • Badanie talentów dziecka metodologią Instytutu GALLUPa.
  • Raport, który odkrywa najmocniejsze Talenty młodej osoby. Znajdziesz w nim opis obszarów naturalnych zdolności Twojego dziecka.
  • Certyfikat Talentów Twojego dziecka.
  • Sesja coachingowa z dzieckiem i osobno rodzicami, mająca na celu omówienie i wyjaśnienie indywidualnego zestawu Talentów ich dziecka (spotkanie na żywo/ videokonferencja z Trenerem Mocnych Stron™ do 90 minut).
  • Strategie komunikacji, które pozwolą Ci zrozumieć, w jaki sposób prowadzić Twoje dziecko w zgodzie z jego wrodzonymi predyspozycjami.

Tak, chcę zrobić test GALLUPa dla dzieci. Przechodzę na  Odkryj talenty swojego dziecka teraz. 


Poznaj opinie osób, które odkryły talenty swoich dzieci

Elżbieta i Łukasz:

Przed zrobieniem badania talentów nie umieliśmy sobie jako rodzice odpowiedzieć na pytanie - jakie talenty ma nasz syn? Lubi malować ale co dalej? Chcieliśmy bardzo świadomie podejmować decyzje o tym na jakie zajęcia go zapisać, jakie książki kupić, aby rozwijać jego mocne strony. Chcieliśmy wiedzieć co czuje, jak myśli, w jaki sposób działa, żeby lepiej się z nim komunikować. Dlatego jak sami poznaliśmy narzędzia Taisji Laudy to zdecydowaliśmy się też na pracę z dzieckiem. Ogromną wartością jest sesja trenera z synem a potem z rodzicami. Dzisiaj znamy kierunek naszych działań i nie musimy błądzić. Nasza komunikacja stała się prostsza, syn wie czego chce a my jako rodzice chcemy go wspierać świadomie w realizacji potencjału o którym powiedział nam trener. Dominik jeszcze bardziej uwierzył i zrozumiał siebie oraz swoje zachowanie i zainteresowania. Coś co komuś się wydawało dziwnego w jego zachowaniu okazało się, że jest jego największym darem. Polecamy rodzicom i szkołom. To najlepsza inwestycja. ”

Hanna i Mariusz:

“Zrozumiałam, jak syn patrzy na świat – nasza komunikacja stała się dziecinnie prosta. Syn stał się bardziej pewny siebie, otwarty. Widzę, jak rozkwita z dnia na dzień. – Uświadomiłem sobie, że syn ma własny porządek i wartościowanie spraw i że nakazy, zakazy są bezowocne i zamykają porozumienie. Teraz skupiam się na przedstawianiu celów, jakie są dla mnie ważne – czego oczekuję. Motywuję, ale drogę rozwiązania i rygory czasowe – odpuszczam.”

Anna:

„Jakie były wrażenia Mikołaja tuż po o rozmowie z Trenerem Mocnych Stron? Ogromna duma, radość i poczucie wyjątkowości. Zobaczył, że jest niezwykły, zrozumiał, jakie ma talenty i jak może je wykorzystywać. Co w praktyce nam to dało? Nam wszystkim, bo wiedza o talentach zmienia nie tylko osobę badaną, ale i jej relacje z najbliższymi. My, jako rodzice, mając pewność, że mamy przywódcę i lidera, który i tak dopnie swego, zrezygnowaliśmy z narzucania mu wielu rzeczy, a w tamtym czasie narzucania wyboru profilu i szkoły. To uspokoiło i jego i nas. Sam podjął decyzję, że chce rozwijać się w kierunku biznesu i taki profil w liceum wybrał. Mam młodszą córkę, która nie może doczekać się już badania. Polecam taki prezent dla każdego dziecka. Wejście w dorosłe życie z wiedzą, w jakich obszarach jest się wyjątkowym i w stronę jakich Mocnych Stron można się rozwijać jest bezcenna na etapie kształtowania się pewności siebie.”

Jolanta Trela, Dyrektor SP w Spytkowie:

"Warsztaty były naprawdę pożyteczne. Dostrzegaliśmy wartość w naszych dzieciach już wcześniej, ale teraz szerzej otworzyły nam się oczy i wiemy, jak mamy pracować z ich talentami. Polecamy innym szkołom ten program!"

A czy Ty już wiesz jakie talenty ma Twoje dziecko? Poznaj je dzisiaj dzięki  Odkryj talenty swojego dziecka

Masz pytania, jesteśmy dla ciebie: [email protected] albo +48 576 300 320. 

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.