✨ UWAGA !!! Szukasz książki DAWCA MARZEŃ, klikaj TU!

Szczęśliwe dziecko — Jak zarządzać talentami i słabościami swojego dziecka?

W tym artykule podzielę się z Tobą tym:

 • jak dostrzec, uznać i zacząć rozwijać talenty twojego szczęśliwego dziecka,
 • ważnej roli, jaką odgrywa rodzic w rozwijaniu talentów dziecka,
 • jak wychować szczęśliwe dziecko, zarządzając jego talentami i słabościami.

To, czemu dajesz uwagę, rośnie

W książce pt. „Jak rozwijać talenty u młodych osób” dr Benjamin Bloom — autor sławnej taksonomii Blooma — twierdzi, że bardzo często osoby uznawane za wyjątkowo uzdolnione otrzymały wiele uznania już od najmłodszych lat, najczęściej już w szkole podstawowej. Podczas gdy osoby wybitnie utalentowane w dziedzinach takich jak lekkoatletyka, muzyka, matematyka otrzymują od społeczeństwa wiele uznania od najmłodszych lat, ponieważ posiadają talenty jawne, większość z nas, którzy posiadają talenty niejawne, nie otrzymuje takiej aprobaty. Co gdybyśmy jako społeczeństwo zaczęli dostrzegać i uznawać wyjątkowe talenty każdego z nas, nieważne czy byłby to talent do organizowania, planowania, a może do udzielania się w wolontariacie, brania odpowiedzialności za zadanie, bycia punktualnym czy rozśmieszania innych? Pomyśl jak bardzo mogłoby się Twoje dziecko rozwinąć gdybyśmy od najmłodszych lat uznali jego/jej talenty,  podkreślali ich znaczenie oraz wyrażali swoje uznanie dla nich. Każde dziecko jest absolutnie wyjątkowe i potrzebuje uwagi oraz docenienia jego/jej niepowtarzalnych talentów, aby rozwijać się i wzrastać.

Tak, to prawda, że łatwiej jest skupić się na słabościach Twojego dziecka. Szkoła i rodzice często starają się, aby dziecko było dobre we wszystkim i poprawiało swoje wyniki w czymś, co jest jego/jej słabością. Nie zapominajmy jednak, że naszym celem jest, aby wspierać nasze dziecko w rozwoju tak, żeby mogło ono odnaleźć to, co go sprawia szczęśliwym i pomóc mu/jej zbudować życie wokół właśnie tego. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako rodzic to zacząć stwarzać wyzwania swojemu dziecku w tych sferach, które są dla niego inspirujące i w których się spełnia. Przecież chcemy przede wszystkim, aby nasze dziecko było szczęśliwym dzieckiem, a później szczęśliwym dorosłym.

Historia jednego szczęśliwego dziecka

Poznałam kiedyś CEO globalnej firmy, która miała wiele problemów w szkole, jak była małą dziewczynką. Zdiagnozowano u niej ADHD, już jak była dorosłą osobą. Nie zdziwiła jej ta diagnoza, bo zawsze miała dużo problemów z koncentracją i większość zajęć na studiach ledwo udawało jej się zaliczyć. Jej ojciec jednak potrafił zauważyć jej naturalny talent do sprzedaży i od wczesnych lat pomagał jej go rozwijać. Dał jej wtedy jedną z najlepszych porad, jaką usłyszała w życiu, a mianowicie taką, że „Twoje słabości nigdy nie przemienią się w talenty, natomiast swoje Talenty możesz rozwijać w nieskończoność”. Czy ta rada sprawiła, że była szczęśliwym dzieckiem? Posłuchajmy dalej. 

Kierując się tą zasadą, znalazła pracę w firmie, która zajmowała się sprzedażą płyt. Zaraz potem przeszła do kolejnej firmy i miała jeszcze lepszą pracę, gdzie sprzedawała reklamy. Była w tym świetna. Jej Top 5 talentów to Wizjoner, Odkrywczość, Rywalizacja, Aktywator i Woo. Sprzedaż była dla niej spełnieniem marzeń, pole, na którym czuła się jak ryba w wodzie. Po jakimś czasie założyły z przyjaciółką firmę, która z biegiem czasu stała się bardzo wpływowa w branży sprzedażowej. Nic z tego nie wydarzyłoby się, gdyby nie mój tata i jego mądre słowa. Gdybym nie zrozumiała tej prostej prawdy na temat słabości i talentów, mój rozwój prawdopodobniej zakończyłby się pewnie w bardzo młodym wieku. Na pewno nie byłabym szczęśliwym dzieckiem, ani szczęśliwym dorosłym”.

Twoja rola jako rodzica w wychowaniu szczęśliwego dziecka

Jako rodzic masz niesamowity wpływ na to, w jaki sposób Twoje dziecko uczy się zarządzać tym, co nie przychodzi mu naturalnie. W tym procesie pamiętaj, aby:

 • Zgłębiać również swoje talenty i je rozwijać. 
 • Spędzaj jak najmniej czasu i energii na podciąganiu się w słabościach. Przestań siebie naprawiać. Nie musisz być dobry we wszystkim. Lepiej wyjdziesz na tym, gdy zaczniesz większość swojego czasu przeznaczać na obszary swojej mocy.
 • Eksploruj talenty swojego dziecka. Pokaż mu, że może osiągać wspaniałe rzeczy, bazując na swoich talentach. Pomóż przeistoczyć to, co przychodzi mu naturalnie w jego mocną stronę. Pomóż mu stać się szczęśliwym dzieckiem.
 • Zauważ, że pomimo tego, że rówieśnicy i społeczeństwo mają ogromny wpływ na Twoje dziecko, to właśnie rodzice i dziadkowie mogą dać dziecku podstawowy fundament do radzenia sobie w przyszłości.

Zarządzanie słabościami, a szczęśliwe dziecko

Zawsze będą zajęcia, rzeczy, które musimy robić, a do których się jakoś specjalnie nie wyrywamy lub nie jesteśmy w nich dobrzy. Żeby ukończyć szkołę, trzeba zdać egzamin z języka polskiego, nawet jeżeli nie cierpisz czytać. Żeby otrzymać zwrot kosztów z projektu, musisz złożyć rozliczenie, nawet jeśli nie lubisz liczb. Nie ignoruj swoich słabości, a raczej naucz się nimi zarządzać tak, aby nie przeszkadzały ci w życiu. 

To samo dotyczy Twojego dziecka. Jako dorośli musimy być bardzo uważni, w jaki sposób oceniamy nasze dziecko. Jako osoby najważniejsze w życiu dziecka możemy doprowadzić do tego, że dziecko zacznie w siebie wątpić. Niestety mamy tę moc, aby utrudnić swojemu dziecku osiąganie sukcesów, kierując je w kierunku niezgodnym z jego talentami. Możesz złamać swoje dziecko, zmusić do podciągania się w słabościach, ale tak naprawdę nie zmienisz jego naturalnych predyspozycji i talentów. Nie masz takiej mocy, aby zmienić swoje dziecko w kimś, kim nie jest, ale możesz przyczynić się do tego, że jego życie będzie szczęśliwsze, spełnione i pełne radości rozwijając obszary w zgodzie z jego talentami. Jako rodzic masz moc, aby wychować szczęśliwe dziecko w zgodzie z jego talentami.

A czy Ty już wiesz, jakie talenty ma Twoje dziecko? Poznaj je dzisiaj klikając tu - Odkryj talenty swojego dziecka

Masz pytania, jesteśmy dla ciebie: [email protected] albo +48 576 300 320. 

 Źródło: Mary Reckmeyer and Jennifer Robison, Strengths-Based Parenting: Developing Your Children's Innate Talents.

Szczęśliwe dziecko, a znajomość talentów

Odkryj talenty swojego dziecka! (10 - 14 lat) to wyjątkowy pakiet, w ramach którego otrzymujesz:

 • Badanie talentów dziecka metodologią Instytutu GALLUPa.
 • Raport, który odkrywa najmocniejsze Talenty młodej osoby. Znajdziesz w nim opis obszarów naturalnych zdolności Twojego dziecka.
 • Certyfikat Talentów Twojego dziecka.
 • Sesja coachingowa z dzieckiem i osobno rodzicami, mająca na celu omówienie i wyjaśnienie indywidualnego zestawu Talentów ich dziecka (spotkanie na żywo/ wideokonferencja z Trenerem Mocnych Stron™ do 90 minut).
 • Strategie komunikacji, które pozwolą Ci zrozumieć, w jaki sposób prowadzić Twoje dziecko w zgodzie z jego wrodzonymi predyspozycjami.

Tak, chcę zrobić test GALLUPa dla dzieci. Przechodzę na  Odkryj talenty swojego dziecka teraz. 


Poznaj opinie osób, które odkryły talenty swoich dzieci

Elżbieta i Łukasz:

Przed zrobieniem badania talentów nie umieliśmy sobie jako rodzice odpowiedzieć na pytanie — jakie talenty ma nasz syn? Lubi malować, ale co dalej? Chcieliśmy bardzo świadomie podejmować decyzje o tym, na jakie zajęcia go zapisać, jakie książki kupić, aby rozwijać jego mocne strony. Chcieliśmy wiedzieć, co czuje, jak myśli, w jaki sposób działa, żeby lepiej się z nim komunikować. Dlatego jak sami poznaliśmy narzędzia Taisji Laudy to zdecydowaliśmy się też na pracę z dzieckiem. Ogromną wartością jest sesja trenera z synem, a potem z rodzicami. Dzisiaj znamy kierunek naszych działań i nie musimy błądzić. Nasza komunikacja stała się prostsza, syn wie, czego chce, a my jako rodzice chcemy go wspierać świadomie w realizacji potencjału, o którym powiedział nam trener. Dominik jeszcze bardziej uwierzył i zrozumiał siebie oraz swoje zachowanie i zainteresowania. Coś, co komuś się wydawało dziwnego, w jego zachowaniu okazało się, że jest jego największym darem. Polecamy rodzicom i szkołom. To najlepsza inwestycja. ”

Hanna i Mariusz:

“Zrozumiałam, jak syn patrzy na świat – nasza komunikacja stała się dziecinnie prosta. Syn stał się bardziej pewny siebie, otwarty. Widzę, jak rozkwita z dnia na dzień. – Uświadomiłem sobie, że syn ma własny porządek i wartościowanie spraw i że nakazy, zakazy są bezowocne i zamykają porozumienie. Teraz skupiam się na przedstawianiu celów, jakie są dla mnie ważne – czego oczekuję. Motywuję, ale drogę rozwiązania i rygory czasowe – odpuszczam.”

Anna:

„Jakie były wrażenia Mikołaja tuż po o rozmowie z Trenerem Mocnych Stron? Ogromna duma, radość i poczucie wyjątkowości. Zobaczył, że jest niezwykły, zrozumiał, jakie ma talenty i jak może je wykorzystywać. Co w praktyce nam to dało? Nam wszystkim, bo wiedza o talentach zmienia nie tylko osobę badaną, ale i jej relacje z najbliższymi. My, jako rodzice, mając pewność, że mamy przywódcę i lidera, który i tak dopnie swego, zrezygnowaliśmy z narzucania mu wielu rzeczy, a w tamtym czasie narzucania wyboru profilu i szkoły. To uspokoiło i jego i nas. Sam podjął decyzję, że chce rozwijać się w kierunku biznesu i taki profil w liceum wybrał. Mam młodszą córkę, która nie może doczekać się już badania. Polecam taki prezent dla każdego dziecka. Wejście w dorosłe życie z wiedzą, w jakich obszarach jest się wyjątkowym i w stronę jakich Mocnych Stron można się rozwijać, jest bezcenna na etapie kształtowania się pewności siebie”.

Jolanta Trela, Dyrektor SP w Spytkowie:

"Warsztaty były naprawdę pożyteczne. Dostrzegaliśmy wartość w naszych dzieciach już wcześniej, ale teraz szerzej otworzyły nam się oczy i wiemy, jak mamy pracować z ich talentami. Polecamy innym szkołom ten program!"

A Ty, wychowujesz szczęśliwe dziecko? Już wiesz, jakie talenty ma Twoje dziecko? Poznaj je dzisiaj dzięki  Odkryj talenty swojego dziecka

Masz pytania, jesteśmy dla ciebie: [email protected] albo +48 576 300 320. 

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.