✨ UWAGA !!! Szukasz książki DAWCA MARZEŃ, klikaj TU!

Jak zarządzać słabymi stronami Twojego dziecka według Instytutu Gallupa

Może już słyszałaś o talentach i mocnych stronach, i nawet chciałabyś w tym duchu wychowywać swoje dziecko, a tu na wywiadówce okazuje się, że z jakiegoś przedmiotu twoje dziecko otrzymuje gorsze stopnie i powstaje presja, aby właśnie inwestować czas i energię w to, co sprawia mu trudność, w tzw. słabe strony. Co robić? Na pomoc przychodzi historia z życia Roya Spence'a, który jest prezesem i współzałożycielem agencji reklamowej GSD & M oraz autorem wielu książek m.in. It's Not What You Sell, It's What You Stand For: Why Every Extraordinary Business Is Driven by Purpose. 

Roy Spence opowiada, że dostał olśnienia w wieku 14 lat. "Kiedy byłem w ósmej klasie, dostaliśmy jako pracę domową napisać esej na temat słynnego amerykańskiego poety i eseisty Ralpha Waldo Emersona. Uwielbiałem Emersona więc z przyjemnością napisałem i oddałem nauczycielce swój esej. Po kilku dniach dostaliśmy swoje prace spowrotem i ku mojemu zdziwieniu na mojej pracy nauczycielka zaznaczyła na czerwono aż 9 błędów ortograficznych i dostałem C. Nie muszę dodawać, że oceny typu C nie były mile widziane w domu Spence'ów ale moja mama nic nie powiedziała na ten temat. Pomyślałem do siebie "Jakoś mi się upiekło tym razem".

Rok później znowu przerabialiśmy Emersona i mieliśmy napisać kolejną pracę na jego temat. Zniechęcony narzekałem, że nie chcę pisać kolejnej pracy i że na pewno dostanę znowu C. Moja mama odpowiedziała tylko "Roy, po prostu zrób to najlepiej jak potrafisz." Tak więc napisałem pracę najlepiej jak umiałem i oddałem nauczycielce. Kiedy oddała spowrotem moją pracę, cały esej był pokryty czerwonymi kółkami, które oznaczały błędy ortograficzne ale na samej górze widniała ocena A.

Pobiegłem do domu, wyciągnąłem obydwa eseje i pokazując je mojej mamie powiedziałem "Mamo, popatrz, nie wiem o co w tym chodzi." Moja mama wzięła eseje, przejrzała je wnikliwie i patrząc mi prosto w oczy powiedziała "Synu, nie znasz ortografii", a potem dodała "Ale umiesz pisać". Potem powiedziała do mnie tak: "Zawrzemy taki układ, a mianowicie, że postarasz się uczyć i przykładać do swoich obowiązków szkolnych najlepiej jak potrafisz. Ale w życiu, nie chcę abyś marnował ani jednej chwili i swojego talentu na bycie przeciętnym w obszarach w których idzie Ci naprawdę słabo. Chcę abyś był coraz lepszy w tym, co lubisz robić i co wychodzi Ci świetnie. Wykorzystuj swoje atuty po to, aby służyć innym i czynić dobro, wówczas będziesz czuł się spełniony i radosny, a świat będzie też o tyle lepszy. Przekazuję więc mądrość mojej mamy: Inwestuj w swoje mocne strony. Służ innym, a nie będziesz musiał szukać szczęścia i sensu życia; sens oraz szczęście odnajdą cię wówczas same."

Świadomość swoich mocnych stron przysłużyła się Spencowi w jego karierze jako założyciela dużej firmy marketingowej. Spence dodaje "Gdyby nie moja mama myślałbym, że nie nadaję się do niczego bo nie umiem ortografii."

Aby dobrze zarządzać słabościami postępuj w ten sposób: Zrób wszystko, aby słabości nie stały na przeszkodzie w rozwijaniu mocnych stron twojego dziecka. Jeżeli twoje dziecko wykazuje braki lub słabości w jakimś obszarze, nie zmuszaj go/ją do uczenia się właśnie tego z nadzieją, że stanie się w tym obszarze świetne. Nie stanie się. Jeżeli ma okropny i nieczytelny charakter pisma to niech pracuje nad nim dopóki jego charakter nie stanie się czytelny i na tym poprzestań. Jeżeli ma trudności z czytaniem, oczywiście poszukaj sposobów, żeby mu pomóc, ale upewnij się, że twoje dziecko czyta to, co go żywo interesuje i ciekawi. Jeżeli twoje dziecko nie jest zorganizowane, pomóż mu wypracować najprostszy system organizacji. Pozwól trzymać mu wszystkie swoje dokumenty w jednym dużym folderze, zamiast uczyć go wyrafinowanych systemów organizacji swoich rzeczy. 

Badania Instytutu Gallupa przeprowadzone na milionach osób pokazują, że to właśnie koncentracja i inwestycja czasu, energii i wysiłku w nasze mocne strony ma największy wpływ na poczucie satysfakcji w życiu i jakość życia w ogóle. Badania potwierdzają, że:

  • Im częściej wykorzystujemy nasze mocne strony i robimy to w czym jesteśmy najlepsi, tym rzadziej odczuwamy przewlekły stres, złość, smutek lub ból fizyczny.

  • Im częściej wykorzystujemy nasze mocne strony i robimy to w czym jesteśmy najlepsi, tym częściej możemy zauważyć przypływ dobrej energii oraz pozytywnych emocji. Ponadto, częściej badani stwierdzali, że mają dużo energii do działania, czują się bardziej wypoczęci, częściej się śmieją i dobrze bawią, oraz uczą ciekawych rzeczy.

  • Osoby, które wykorzystują na codzień swoje mocne strony trzy razy częściej niż inni respondenci przyznają, że wiodą bardzo satsyfakcjonujące życie, oraz sześć razy bardziej są zaangażowani w swoją pracę.

  • Zarządzanie sobą w oparciu o mocne strony wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości, poczucie sensu i kierunku w życiu. Ponadto, ma też wpyw na poczucie nadziei oraz życzliwość w stosunku do innych ludzi. 

 A czy Ty już wiesz jakie talenty ma Twoje dziecko? Poznaj je dzisiaj dzięki  Odkryj talenty swojego dziecka

Masz pytania, jesteśmy dla ciebie: [email protected] albo +48 576 300 320. 

 Źródło: Mary Reckmeyer and Jennifer Robison, Strengths-Based Parenting: Developing Your Children's Innate Talents.

Odkryj talenty swojego dziecka! (10 - 14 lat)

Odkryj talenty swojego dziecka! (10 - 14 lat) to wyjątkowy pakiet w ramach którego otrzymujesz:

  • Badanie talentów dziecka metodologią Instytutu GALLUPa.
  • Raport, który odkrywa najmocniejsze Talenty młodej osoby. Znajdziesz w nim opis obszarów naturalnych zdolności Twojego dziecka.
  • Certyfikat Talentów Twojego dziecka.
  • Sesja coachingowa z dzieckiem i osobno rodzicami, mająca na celu omówienie i wyjaśnienie indywidualnego zestawu Talentów ich dziecka (spotkanie na żywo/ videokonferencja z Trenerem Mocnych Stron™ do 90 minut).
  • Strategie komunikacji, które pozwolą Ci zrozumieć, w jaki sposób prowadzić Twoje dziecko w zgodzie z jego wrodzonymi predyspozycjami.

Tak, chcę zrobić test GALLUPa dla dzieci. Przechodzę na  Odkryj talenty swojego dziecka teraz. 


Poznaj opinie osób, które odkryły talenty swoich dzieci

Elżbieta i Łukasz:

Przed zrobieniem badania talentów nie umieliśmy sobie jako rodzice odpowiedzieć na pytanie - jakie talenty ma nasz syn? Lubi malować ale co dalej? Chcieliśmy bardzo świadomie podejmować decyzje o tym na jakie zajęcia go zapisać, jakie książki kupić, aby rozwijać jego mocne strony. Chcieliśmy wiedzieć co czuje, jak myśli, w jaki sposób działa, żeby lepiej się z nim komunikować. Dlatego jak sami poznaliśmy narzędzia Taisji Laudy to zdecydowaliśmy się też na pracę z dzieckiem. Ogromną wartością jest sesja trenera z synem a potem z rodzicami. Dzisiaj znamy kierunek naszych działań i nie musimy błądzić. Nasza komunikacja stała się prostsza, syn wie czego chce a my jako rodzice chcemy go wspierać świadomie w realizacji potencjału o którym powiedział nam trener. Dominik jeszcze bardziej uwierzył i zrozumiał siebie oraz swoje zachowanie i zainteresowania. Coś co komuś się wydawało dziwnego w jego zachowaniu okazało się, że jest jego największym darem. Polecamy rodzicom i szkołom. To najlepsza inwestycja. ”

Hanna i Mariusz:

“Zrozumiałam, jak syn patrzy na świat – nasza komunikacja stała się dziecinnie prosta. Syn stał się bardziej pewny siebie, otwarty. Widzę, jak rozkwita z dnia na dzień. – Uświadomiłem sobie, że syn ma własny porządek i wartościowanie spraw i że nakazy, zakazy są bezowocne i zamykają porozumienie. Teraz skupiam się na przedstawianiu celów, jakie są dla mnie ważne – czego oczekuję. Motywuję, ale drogę rozwiązania i rygory czasowe – odpuszczam.”

Anna:

„Jakie były wrażenia Mikołaja tuż po o rozmowie z Trenerem Mocnych Stron? Ogromna duma, radość i poczucie wyjątkowości. Zobaczył, że jest niezwykły, zrozumiał, jakie ma talenty i jak może je wykorzystywać. Co w praktyce nam to dało? Nam wszystkim, bo wiedza o talentach zmienia nie tylko osobę badaną, ale i jej relacje z najbliższymi. My, jako rodzice, mając pewność, że mamy przywódcę i lidera, który i tak dopnie swego, zrezygnowaliśmy z narzucania mu wielu rzeczy, a w tamtym czasie narzucania wyboru profilu i szkoły. To uspokoiło i jego i nas. Sam podjął decyzję, że chce rozwijać się w kierunku biznesu i taki profil w liceum wybrał. Mam młodszą córkę, która nie może doczekać się już badania. Polecam taki prezent dla każdego dziecka. Wejście w dorosłe życie z wiedzą, w jakich obszarach jest się wyjątkowym i w stronę jakich Mocnych Stron można się rozwijać jest bezcenna na etapie kształtowania się pewności siebie.”

Jolanta Trela, Dyrektor SP w Spytkowie:

"Warsztaty były naprawdę pożyteczne. Dostrzegaliśmy wartość w naszych dzieciach już wcześniej, ale teraz szerzej otworzyły nam się oczy i wiemy, jak mamy pracować z ich talentami. Polecamy innym szkołom ten program!"

A czy Ty już wiesz jakie talenty ma Twoje dziecko? Poznaj je dzisiaj dzięki  Odkryj talenty swojego dziecka

Masz pytania, jesteśmy dla ciebie: [email protected] albo +48 576 300 320. 

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.