✨ UWAGA !!! Szukasz książki DAWCA MARZEŃ, klikaj TU!

Rozwijaj Talenty, a nie słabe strony Twojego Dziecka

"Don't let what you cannot do interfere with what you can do."
Jonathan Wooden, American basketball player and coach

„Nie pozwól by to, czego nie możesz zrobić, miało wpływ na to, co możesz zrobić.”
Jonathan Wooden,amerykański zawodnik i trener koszykówki, nazywany „trenerem wszechczasów” albo „Czarodziejem z Westwood”

Istnieje przekonanie, że mocne strony są dokładnym przeciwieństwem słabości, choroba jest odwrotnością zdrowia, sukces jest antytezą porażki, a dobro jest dokładną odwrotnością zła. W rzeczywistości jednak tak nie jest... Jednakże dajemy się wprowadzić w błąd i wierzymy, że jeżeli znajdziemy dokładnie, co nie działa, i to naprawimy, to wszystko w końcu będzie świetnie nam szło. Uważamy, że jeśli tylko zidentyfikujemy swoje słabości to popracujemy nad nimi i przekształcimy w swoje mocne strony ale prawda jest taka, że nie możemy nauczyć się wiele o swoich mocnach stronach analizując swoje słabości. Tak samo jak nie możemy z badania osób słabych w matematyce, wyciągnąć wniosków na temat tego, co sprawia, że niektórzy uczniowie osiągają fenomenalne wyniki w matematyce.

Pomimo tego wiele osób wciąż spędza życie na pokonywaniu swoich słabości i naprawianiu samych siebie. Nawet jak bardzo się staramy to w obszarze naszych słabości możemy jedynie poprawić się nieco, ale nigdy nie będziemy czuli takiego flow i satysfakcji, która płynie z działania w obszarze swojej mocy tj. talentów.

Zapytaj w takim razie siebie rodzicu, ile czasu w trakcie dnia Twoje dziecko spędza na rozwijaniu swoich mocnych stron, a ile czasu spędza dziennie inwestuje w naprawianie swoich słabości?

Weźmy przykład Susan, której Top5 Talentów zawiera m.in. takie talenty jak Dowodzenie, Wiara w siebie, Maksymalista. Wszystkie te talenty są bardzo pomocne jak jesteś liderem biznesu. Susan jest szefową dobrze prosperującej firmy w branży nieruchomości. 

"Wykorzystuję swoje talenty każdego dnia i uważam, że to one sprawiają, że odnoszę sukces zawodowy. Ale nie zawsze tak było, jak byłam mała te same talenty sprawiały, że postrzegano mnie jako dziecko, które się rządzi, rozpycha łokciami i ciągle czegoś chce od innych."

Susan wychowała się w latach sześćdziesiątych w USA i jej zdaniem, gdyby była chłopcem, zapewnie otrzymałaby inne komunikaty od dorosłych. "Pewnie mówiliby, że mam zadatki na lidera. A tak mówiono mi, że nigdy nie znajdę męża jeżeli się nie zmienię."

Susan uwierzyła, że inni mają rację. W końcu chciała mieć męża, rodzinę i szczęśliwe życie. Nauczyła się więc tłumić swoje naturalne talenty i nie wychodzić przed szereg. Na szczęście udzielała się dużo w sporcie, gdzie jej talenty były doceniane i nagradzane, co pozwoliło jej odnosić sukcesy. Natomiast w innych sferach Susan starała się nie rzucać za bardzo w oczy, nie sugerować rozwiązań, nie przejmować dowodzenia, czy nie wpływać na innych.

Wszystko jednak zmieniło się, kiedy Susan założyła swoją firmę. Nagle tłumione przez nią cechy okazały się bardzo pożądane w prowadzeniu swojego biznesu i zarządzaniu pracownikami. "Moje talenty są idealne do prowadzenia firmy i szkoda, że nie miałam tej świadomości 30 lat temu. Zmarnowałam tyle lat próbując dostosować się do społecznych oczekiwań. Przez 30 lat byłam przeciętnym agentem nieruchomości, a mogłam być wspaniałym szefem biura nieruchomości, gdybym wiedziała i zaakceptowała swoje naturalne talenty i predyspozycje."

Historia Susan nie jest odosobnionym przypadkiem. Nawet w obecnych czasach rodzice oraz nauczyciele mają tendencję do skupiania się na słabościach dziecka, a nie na tym, co ich dziecko robi świetnie. Instytut Gallupa oszacował, że 52% Amerykanów jest przekonanych, że podciąganie się w swoich słabych stronach spowoduje, że będą szczęśliwsi w życiu, a nie skupianie się na mocnych stronach. 77% rodziców uważa, że przedmioty z których ich dzieci otrzymują słabe stopnie wymagają specjalnej uwagi. Tego rodzaju sposób myślenia określany jest jako model rozwoju oparty na deficytach.

W tym modelu rodzice i nauczyciele patrzą na dziecko w kontekście jego braków, słabości i niedociągnień, oraz próbują je zniwelować poprzez inwestowanie czasu i energii właśnie w poprawę tych obszarów. 

Problem polega na tym, że tego rodzaju model nie przynosi pożądanych efektów. Badania naukowe nie potwierdzają założeń tego modelu, a wręcz przeciwnie pokazują, że przynoszą odwrotny skutek. Młodzi ludzie stają się bardzo świadomi swoich braków i słabych stron, przy jednoczesnym braku jakiejkolwiek świadomości w czym są dobrzy, jakie mają mocne strony i zasoby oraz w jakim kierunku naturalnie chcieliby się rozwijać. Wiedzą, czego nie powinni robić, ale nie wiedzą, co mogliby robić. 

Jeżeli dziecko tylko ma świadomość tego czego nie potrafi, nie wie również w jaki sposób dotrzeć do tych obszarów, w których mógłby osiągać świetne wyniki. Potrzebna jest wiedza na temat tego jak zarządzać swoimi słabościami, żeby nie były przeszkodami w osiąganiu naszych celów, ale też potrzebujemy świadomości swoich talentów i mocnych stron oraz ich wzmocnienia, aby ruszyć do przodu i realizować swoje pasje i marzenia. Przeznaczając dużo czasu i energię w naprawianiu słabych stron dziecka, zabiera nam czas i energię, którą moglibyśmy przeznaczyć na rozwijanie talentów w mocne strony. 
 Jak zarządzać słabymi stronami dziecka i jednocześnie inwestować czas i energię w jego mocne strony?

O tym w następnym artykule, stay tuned. :)

 

A czy Ty już inwestujesz czas i energię w talenty Twojego dziecka? Rozwijaj talenty, a nie słabe strony Twojego dziecka dzięki  Odkryj talenty swojego dziecka

Masz pytania, jesteśmy dla ciebie: [email protected] albo +48 576 300 320. 

 Źródło: Mary Reckmeyer and Jennifer Robison, Strengths-Based Parenting: Developing Your Children's Innate Talents.

Odkryj talenty swojego dziecka! (10 - 14 lat)

Odkryj talenty swojego dziecka! (10 - 14 lat) to wyjątkowy pakiet w ramach którego otrzymujesz:

  • Badanie talentów dziecka metodologią Instytutu GALLUPa.
  • Raport, który odkrywa najmocniejsze Talenty młodej osoby. Znajdziesz w nim opis obszarów naturalnych zdolności Twojego dziecka.
  • Certyfikat Talentów Twojego dziecka.
  • Sesja coachingowa z dzieckiem i osobno rodzicami, mająca na celu omówienie i wyjaśnienie indywidualnego zestawu Talentów ich dziecka (spotkanie na żywo/ videokonferencja z Trenerem Mocnych Stron™ do 90 minut).
  • Strategie komunikacji, które pozwolą Ci zrozumieć, w jaki sposób prowadzić Twoje dziecko w zgodzie z jego wrodzonymi predyspozycjami.

Tak, chcę zrobić test GALLUPa dla dzieci. Przechodzę na  Odkryj talenty swojego dziecka teraz. 


Poznaj opinie osób, które odkryły talenty swoich dzieci

Elżbieta i Łukasz:

Przed zrobieniem badania talentów nie umieliśmy sobie jako rodzice odpowiedzieć na pytanie - jakie talenty ma nasz syn? Lubi malować ale co dalej? Chcieliśmy bardzo świadomie podejmować decyzje o tym na jakie zajęcia go zapisać, jakie książki kupić, aby rozwijać jego mocne strony. Chcieliśmy wiedzieć co czuje, jak myśli, w jaki sposób działa, żeby lepiej się z nim komunikować. Dlatego jak sami poznaliśmy narzędzia Taisji Laudy to zdecydowaliśmy się też na pracę z dzieckiem. Ogromną wartością jest sesja trenera z synem a potem z rodzicami. Dzisiaj znamy kierunek naszych działań i nie musimy błądzić. Nasza komunikacja stała się prostsza, syn wie czego chce a my jako rodzice chcemy go wspierać świadomie w realizacji potencjału o którym powiedział nam trener. Dominik jeszcze bardziej uwierzył i zrozumiał siebie oraz swoje zachowanie i zainteresowania. Coś co komuś się wydawało dziwnego w jego zachowaniu okazało się, że jest jego największym darem. Polecamy rodzicom i szkołom. To najlepsza inwestycja. ”

Hanna i Mariusz:

“Zrozumiałam, jak syn patrzy na świat – nasza komunikacja stała się dziecinnie prosta. Syn stał się bardziej pewny siebie, otwarty. Widzę, jak rozkwita z dnia na dzień. – Uświadomiłem sobie, że syn ma własny porządek i wartościowanie spraw i że nakazy, zakazy są bezowocne i zamykają porozumienie. Teraz skupiam się na przedstawianiu celów, jakie są dla mnie ważne – czego oczekuję. Motywuję, ale drogę rozwiązania i rygory czasowe – odpuszczam.”

Anna:

„Jakie były wrażenia Mikołaja tuż po o rozmowie z Trenerem Mocnych Stron? Ogromna duma, radość i poczucie wyjątkowości. Zobaczył, że jest niezwykły, zrozumiał, jakie ma talenty i jak może je wykorzystywać. Co w praktyce nam to dało? Nam wszystkim, bo wiedza o talentach zmienia nie tylko osobę badaną, ale i jej relacje z najbliższymi. My, jako rodzice, mając pewność, że mamy przywódcę i lidera, który i tak dopnie swego, zrezygnowaliśmy z narzucania mu wielu rzeczy, a w tamtym czasie narzucania wyboru profilu i szkoły. To uspokoiło i jego i nas. Sam podjął decyzję, że chce rozwijać się w kierunku biznesu i taki profil w liceum wybrał. Mam młodszą córkę, która nie może doczekać się już badania. Polecam taki prezent dla każdego dziecka. Wejście w dorosłe życie z wiedzą, w jakich obszarach jest się wyjątkowym i w stronę jakich Mocnych Stron można się rozwijać jest bezcenna na etapie kształtowania się pewności siebie.”

Jolanta Trela, Dyrektor SP w Spytkowie:

"Warsztaty były naprawdę pożyteczne. Dostrzegaliśmy wartość w naszych dzieciach już wcześniej, ale teraz szerzej otworzyły nam się oczy i wiemy, jak mamy pracować z ich talentami. Polecamy innym szkołom ten program!"

A czy Ty już wiesz jakie talenty ma Twoje dziecko? Poznaj je dzisiaj dzięki  Odkryj talenty swojego dziecka

Masz pytania, jesteśmy dla ciebie: [email protected] albo +48 576 300 320. 

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.