✨ UWAGA !!! Szukasz książki DAWCA MARZEŃ, klikaj TU!

Co mają wspólnego nauka szybkiego czytania, Gallup i twoje Spełnienie?

inspiracja test gallupa Feb 23, 2024

Jeśli interesujesz się rozwojem opartym na mocnych stronach lub pozytywną psychologią, prawdopodobnie słyszałeś o badaniu dotyczącym szybkiego czytania i jego związkiem z Testem Gallupa i twoimi talentami. Jeśli nie, to prawdopodobnie jest to dla Ciebie nowość.

Tak czy inaczej, czeka Cię prawdziwa uczta, gdy przeczytasz ten artykuł i wnioski, które wywróciły moje myślenie do góry nogami, kiedy pierwszy raz o nim usłyszałam wiele lat temu.

Cztery najważniejsze wnioski z badania nad szybkim czytaniem

Moim celem jest dziś przekazanie Ci czterech ważnych rzeczy, które mogą stać się wyzwaniem dla Twojego sposobu myślenia lub życia i mam nadzieję, popatrzysz też inaczej na ludzi, którzy są wokół ciebie czy w domu, czy w pracy. 

Te cztery wnioski wywodzą się z niesamowitej historii Instytutu Gallupa, a bezpośrednio od Dona Cliftona, kiedy był badaczem na Uniwersytecie Nebraski w latach 50. Był przewodniczącym wydziału psychologii i miał studenta, który prowadził projekt badawczy z uczniami drugiej klasy liceum, na temat talentu w czytaniu.

Historia zaczyna się od dwóch grup czytelników – Uzdolnionych i Normalnych. Grupa Uzdolnionych czytała z niezwykle wysoką prędkością, ze zrozumieniem – 350 słów na minutę. Druga grupa, grupa Normalna, czytała ze zrozumieniem 90 słów na minutę.

Badacze zdecydowali się poddać obie grupy temu samemu kursowi szybkiego czytania, aby zobaczyć, co się stanie.

Wydział – jak się wydaje – spanikował i powiedział: „Nie, nie możesz tego zrobić, Don. To zepsuje tych dzieciaków”. Wiedzieli, co się stanie. „Weźmiesz ten naturalny talent i zepsujesz go, próbując wprowadzić go w strukturę i rozwijać, zamiast pozwolić temu naturalnemu talentowi rozkwitać na własnych warunkach”.

Ale Clifton powiedział: „To tylko czytanie... spróbujmy”, i tak zrobili.

Rozwijaj obszary swoich Naturalnych Talentów

Oto co się stało.

Grupa Normalna, która czytała z prędkością 90 słów na minutę, przeszła kurs szybkiego czytania i po jego zakończeniu poprawiła się do około 150 słów na minutę ze zrozumieniem, co stanowi wzrost o około 66%.

Niezwykłe.

Jeszcze bardziej niezwykłe jest to, co się stało dalej. Co byście powiedzieli, że stało się z grupą uzdolnioną, z dziećmi czytającymi 350 słów na minutę? Czy ich wynik rzeczywiście się poprawił? Czy dzieciaki zbagatelizowały to i wynik pozostał taki sam? A może – oczywiście – spadł?

Oto co się stało.

Ta grupa uzdolnionych osiągnęła wynik aż 2,900 słów na minutę - to wzrost o 828%.

Wzrost o 828% po ukończeniu kursu szybkiego czytania, będąc już uzdolnionym w czytaniu!

Więc pierwszy wniosek brzmi tak:

Numer 1 :: Masz więcej możliwości do poprawy w obszarach swoich naturalnych talentów niż słabości.

Masz więcej możliwości do poprawy w obszarach swoich naturalnych talentów niż słabości. Można to zobaczyć budując wykres tego wyniku. Gdyby został poprawnie skalowany, poprawa przebiłaby sufit.

Dosłownie masz więcej możliwości do poprawy w tym, co już robisz dobrze, niż inni. To jest pierwsza fenomenalna myśł.

Oto kolejna myśl na temat tych uzdolnionych czytelników, prowadząca do naszego drugiego punktu.

Poznaj swoje talenty - uświadom sobie, że je masz

Szacujemy, że pewna część tych uzdolnionych czytelników wiedziała, że są uzdolnieni w szybkim czytaniu. Ilu z grupy uzdolnionych wiedziało, że są uzdolnieni? Prawie wszyscy? Połowa? Nikt lub bardzo niewielu?

Podejrzewamy, że z tej grupy uzdolnionych uczniów drugiej klasy liceum, czytających ponad trzy razy więcej niż grupa normalna, mniej niż 10% tych uzdolnionych czytelników wiedziało, że są uzdolnionymi czytelnikami - mniej niż 10%.

Są uzdolnieni według wszystkich zewnętrznych miar, ale dla siebie są normalni. Nie znają innego normalnego sposobu czytania. Grupa uzdolnionych nie postrzega siebie jako uzdolnionych.

W rezultacie widzą też grupę Normalną, która czyta 90 słów na minutę, jak można się domyślać - czytają wolno.

Więc druga idea / wniosek brzmi:

Numer 2 :: Większość ludzi ma niską świadomość lub jasność co do tego, gdzie leżą ich największe naturalne talenty.

Co zazwyczaj jesteśmy w stanie zauważyć? Cóż, zazwyczaj to, co nas wyczerpuje lub w czym nie radzimy sobie dobrze. Jesteśmy tego znacznie bardziej świadomi niż tego, co robimy naprawdę dobrze, ponieważ wiele z tego jest nieświadome. To jest dla nas normalność.

Istnieją dwa obszary, w których mamy tendencję do identyfikowania i rozwijania talentów – sport i muzyka. Ale jeśli nie jesteś gwiazdą rocka ani sportowcem, większość z nas zadaje sobie pytanie: „Cóż, w czym właściwie jestem dobry? Co powinienem robić? Czym jest talent?”

Dlatego staramy się, dość agresywnie, poszerzyć nasze rozumienie talentu i pomóc nam zidentyfikować, gdzie on leży, abyśmy mogli go rozwijać.

Oto podsumowanie jak dotąd:

Numer 1 :: Masz większą przestrzeń do poprawy w obszarach swojego naturalnego talentu niż słabości.

Numer 2 :: Większość ludzi, takich jak ty i ja, ma niską konkretną świadomość lub jasność co do tego, gdzie leżą nasze największe naturalne talenty.

Teraz czas na trzeci punkt.

.             

Inwestuj w rozwijanie Talentów

Jeśli mniej niż 10% grupy Uzdolnionych wie, że są uzdolnieni w szybkim czytaniu, jaki procent z tych 10% chciałby aktywnie rozwijać ten talent w szybkim czytaniu? Wszyscy? Połowa? Tylko kilku?

Jeśli faktycznie masz ucznia drugiej klasy liceum (lub sam nim jesteś!), pytanie to będzie łatwe do odpowiedzi. Gdybyś powiedział swojemu licealiście, że czyta 3 razy szybciej niż większość osób w jego klasie i dlatego zapisujesz go na letni kurs szybkiego czytania, aby mógł być jeszcze lepszy, to by go to zaszokowało.

Zbuntowałby się. Nie chciałby spędzać czasu na poprawianiu czegoś, w czym już naturalnie się wyróżnia.

Chociaż zawiera to pewne przypuszczenia z naszej strony, zakładamy, że mniej niż 10%, a może nawet 0%, z tych 10%, które wiedziały, że są uzdolnione, chciałoby to aktywnie rozwijać. Nie jest to zgodne z ludzką naturą. Nie jest to zgodne z naszą kulturą.

Z pewnością licealiści z drugiej klasy nie szukają więcej możliwości do szybszego czytania, kiedy i tak już czytają szybciej ogólnie.

To prowadzi nas do trzeciego punktu.

Numer 3 :: Większość ludzi nie rozwija aktywnie swoich talentów.

Większość ludzi nie dąży aktywnie do rzeczy, w których są lepsi niż inni. Więc mamy tu wyzwanie. To znaczy, twoje najlepsze rezultaty osiągasz, robiąc to, w czym jesteś dobry. Jednak większość ludzi tak naprawdę nie wie, co to jest, a jeszcze mniejszy procent aktywnie to rozwija.

Do tej pory mamy:

Numer 1 :: Masz większą przestrzeń do poprawy w obszarach swojego naturalnego talentu niż słabości.

Numer 2 :: Większość ludzi, takich jak ty i ja, ma niską konkretną świadomość lub jasność co do tego, gdzie leżą nasze największe naturalne talenty.

Numer 3 :: Większość ludzi nie rozwija aktywnie swoich talentów.

Oto czwarty i ostatni pomysł.

Zwrot z inwestycji w Talenty

Obie grupy - Uzdolniona i Normalna - przeszły ten sam kurs i zainwestowały tę samą ilość czasu. Jedna daje ci zwrot 828%. Druga daje ci zwrot 66%.

Aby uzyskać większe zwroty, grupa Normalna musiałaby zwiększyć ilość czasu i inwestycji... i najprawdopodobniej i tak nigdy nie osiągnąć nawet zbliżonej poprawy, jaką zobaczyła grupa Uzdolniona w szybkim czytaniu. I byłaby przy tym nieszczęśliwa.

Otrzymujesz niższy zwrot z inwestycji, kiedy inwestujesz w rozwijanie słabości.

Czwarty punkt jest trochę przygnębiający - ogólnie rzecz biorąc, tam gdzie jesteś słabi, zawsze będziemy słabi. Albo mówiąc bardziej globalnie, tu przedstawiam wam 4 wniosek: 

Numer 4 :: Twój zwrot z inwestycji w obszarach niskiego naturalnego talentu będzie mniejszy niż zwrot z inwestycji w obszarach wyższego naturalnego talentu.

Możesz spędzić dużo czasu w życiu, próbując rozwijać się w obszarach, w których nie masz naturalnego talentu, nawet tylko po to, by przekręcić ten wskaźnik talentu o jeden stopień. Wymaga to dużo czasu i wysiłku.

Wiele osób spędza dużo czasu, starając się nadzorować te obszary, pracując bardzo ciężko, aby osiągnąć przeciętność. W końcu często czują się poniżej średniej, ponieważ musieli pracować ciężej niż przeciętna osoba, aby osiągnąć średni wynik.

Pod koniec dnia, niezależnie od tego, czy chodzi o szybkie czytanie, produkt, usługę czy sposób, w jaki prowadzisz biznes lub swoje zycie, ostatecznie dostarczasz przeciętny wynik lub produkt.

Ogólnie rzecz biorąc, badania sugerują, że większość ludzi żyje nieprawidłowo – spędzając większość swojego czasu i energii na rozwijanie obszarów niskiego naturalnego talentu, dla osiągania przeciętnych wyników. Nie są oni naprawdę świadomi swoich największych naturalnych talentów ani nie skupiają się na ich rozwijaniu, aby osiągnąć największy wpływ przez najdłuższy czas.

Wnioski z badania nad Szybkim Czytaniem

Oto ponownie cztery punkty podsumowujące:

Numer 1 :: Masz większe pole do poprawy w tym, co już robisz lepiej, niż w tym, czego nie robisz.

Numer 2 :: Większość ludzi ma niską jasność co do tego, gdzie dokładnie leżą ich największe talenty. Wielu z nas wciąż próbuje to rozgryźć.

Numer 3 :: Gdy już poznają swoje talenty, większość ludzi nie rozwija aktywnie tych talentów i nie bada, jak te talenty mogą w sposób specyficzny i unikalny pracować na ich korzyść.

Numer 4 :: Niestety, większość ludzi może żyć w taki sposób, że spędza większość swojego czasu i energii, czując się nieadekwatnie, i osiągając bardzo przeciętne wyniki, rozwijając obszary niskich kompetencji i naturalnego talentu.

Ruch mosnych stron, talentów i spełnienia, tak jak wyobraził sobie to sobie Don Clifton dawno temu, w czasie tego badania w Nebrasce, jest tutaj, aby pomóc Ci to zrozumieć — odblokować Twój talent, skupić się na nim i pomóc zarządzać Twoimi słabościami i mocnymi stronami. Zawsze masz wybór - skupić się na tym, co robisz dobrze, lub natym, co robisz źle. Ta decyzja zdefiniuje przebieg twojego życia. 

Wierzę całą sobą, że masz w sobie światło i dar, na który czeka cały świat, musisz tylko go odkryć i zacząć się nim świadomie dzielić z uinnymi! Z przyjemnościa ci w tym pomogę! - Taisja Laudy 

Dodatkowe pomocne linki:

1. Tu poznasz swoje Talenty według Gallupa

2. Tu poznasz moją historię przemiany i drogę do Spełnienia, w której wierzę, że się odnajdziesz. 

 

 Źródła: Gallup Insitute, IsogoStrong i StrengthsConsultingGroup
Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.